Aktualizacja 08.09.2022r.
Zima nie jest dobrym okresem dla żadnego pojazdu. Czy to samochodu, roweru lub motocykla. To samo dotyczy hulajnóg elektrycznych, cieszących się ogromną popularnością na polskich drogach.
Zimy z ostatnich lat nie należą do bardzo mroźnych. Temperatura w okolicach zera stopni i niewielkie opady śniegu nie zniechęcają posiadaczy hulajnóg elektrycznych do przemierzania miasta w tych warunkach. Lekka zima dla nas – ludzi – wcale nie oznacza, że równie lekko mają nasze hulajnogi.
Przygotowując się do jazdy hulajnogą elektryczną zimą należy wziąć pod uwagę wpływ chłodnej aury na pracę akumulatora, opon i hamulców. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych zasad, aby swobodnie korzystać z hulajnogi elektrycznej.
Przeczytaj warunki gwarancji
Zapoznanie się z ogólnymi warunkami gwarancji powinno być pierwszym etapem przygotowań do jazdy hulajnogą elektryczną zimą. Instrukcja obsługi i gwarancja jasno mówią, że hulajnogi elektryczne mogą być używane tylko w określonym zakresie temperatur.
Jeżeli poniżej minimalnej dopuszczalnej temperatury dojdzie do awarii, np. układu napędowego lub akumulatora, zgłoszenie gwarancyjne najprawdopodobniej zostanie odrzucone, a my poniesiemy duże koszty naprawy.
Dużo mniejszy zasięg
Fizyki nie oszukamy i niestety zimą przejedziemy znacznie mniej kilometrów na jednym ładowaniu niż latem. Elektrolit, z którego zbudowana jest bateria pod wpływem niskiej temperatury zmienia swoje właściwości.
Płyn staje się gęsty, przez co wydajność akumulatora spada. Zmniejszy się też prędkość maksymalna hulajnogi elektrycznej. Dotyczy to zwłaszcza modeli, w których energia akumulatora dysponowana jest przez komputer, który w celu zwiększenia dystansu ograniczy prędkość maksymalną.
Sami nic na to nie poradzimy, ale trzeba pamiętać, że zimą należy się liczyć z częstszym ładowaniem hulajnogi lub przemierzaniem krótszego dystansu. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być zamontowanie dodatkowej baterii do hulajnogi.
Ładuj akumulator tylko w temperaturze pokojowej
Zimą nie należy ładować hulajnogi elektrycznej zaraz po zakończeniu jazdy. Przed ładowaniem akumulator musi osiągnąć temperaturę pokojową.
Ładowanie zmarzniętego akumulatora może nie tylko na stałe obniżyć jego pojemność, ale też całkowicie go uszkodzić, przez co hulajnoga w takim stanie będzie praktycznie bezużyteczna.
Pamiętaj też, aby hulajnogę elektryczną ładować tylko oryginalną ładowarką.
Sprawdź ciśnienie w oponach
Zimno obniża ciśnienie w oponach. To element, na który rzadko zwraca się uwagę, ale mający kluczową rolę dla bezpiecznej jazdy. Mniejsze ciśnienie w oponach ma swoje skutki.
Hulajnoga elektryczna może tracić przyczepność, zwłaszcza na zmarzniętej nawierzchni czy pozostałościach jesiennych liści. Wydłuża się też droga hamowania. Pamiętajmy, że jadąc hulajnogą elektryczną musimy zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego i pieszych.
Rozpędzona hulajnoga, której nie będziemy mogli skutecznie wyhamować przez zbyt niskie ciśnienie w oponach, może doprowadzić do wypadku.
Zadbaj o oświetlenie
Zmrok zmrokowi nierówny. W letnie wieczory mamy do czynienia z inną widocznością w zimowy wieczór.
Światła latarni i samochodów mogą odbijać się o zalegającego śniegu lub kałuż oślepiając nas i innych. Co prawda każda hulajnoga elektryczna wyposażona jest w oświetlenie LED z przodu i z tyłu, to warto zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowego światła.
Należy też pamiętać, aby tylne światła zawsze były czyste. Trzeba mieć również na uwadze bezgłośność hulajnogi elektrycznej. Jeżeli inny uczestnik ruchu może cię nie usłyszeć, dobrze aby cię zauważył.